Kilka filmów o powstaniu NSZZ Solidarność
Lata 80. ubiegłego wieku to okres niezwykłych wydarzeń, które ukształtowały współczesną historię Polski. 17 września w Gdańsku odbyło się spotkanie związkowych komitetów założycielskich z całego kraju, co przypieczętowało i usankcjonowało wspólny sprzeciw Polaków wobec władz komunistycznych. Jako nazwę nowopowstałego ogólnopolskiego związku zawodowego wybrano tytuł biuletynu strajkowego z Gdańska – „Solidarność”....
Eros i Tanatos - „Śmierć w Wenecji” Tomasz Mann
Dawno, a jednak prawda – „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”
Co jakiś czas, w naszym „nieczytającym” kraju, pojawia się książka, która zyskuje na tyle duży rozgłos, że wypada ją poznać, nawet wtedy, kiedy ostatnią przeczytaną pozycją była obowiązkowa lektura w szkole podstawowej. Taką książką stał się reportaż historyczny „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak.
„Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego – biografia kosmopolaka
Ktoś kiedyś powiedział, że nigdy nie wiadomo, gdy otwiera się książkę, co z niej wyskoczy, rzuci się człowiekowi na serce i na głowę. Wielu czytelników, którzy po raz pierwszy sięgają po „Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego, nie ma pojęcia, jak bardzo odmieni się ich świat, jak bardzo zweryfikują swoje poglądy.
Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę
24 lutego minął drugi rok od inwazji Rosji na Ukrainę. W połowie tego roku Pentagon opublikował raport, według którego liczba zabitych i rannych żołnierzy po obu stronach konfliktu sięgnęła pół miliona.
Granice tolerancji i walka o akceptację
Pokolenie lat 80-tych i 90-tych, do którego zresztą należę, zawsze uważało się za szczególnie tolerancyjne, oświecone i często wręcz patrzyło z tego względu nieco z góry na pokolenie własnych rodziców czy dziadków. I nagle przyszły lata 20-te XXI wieku, i wszystko się zmieniło – mówi Jakub B. Bączek, mentor, wykładowca i pisarz.
Nowy sezon 2023/ 24 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Pierwsza premierowa produkcja w nowym sezonie 2023/24 odbędzie się już w październiku. Będzie to prapremiera opery Ślepy tor Krzysztofa Meyera, pianisty, pedagoga, jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. Na swoim koncie ma zarówno wielkie dzieła symfoniczne, jak i twórczość kameralną, jest też twórcą kilku oper, w tym Cyberiady na podstawie opowiadań Stanisława Lema. Libretto do Ślepego toru napisał...
Zbrodnia, która dobrze się sprzedaje
Jeśli patrzymy na europejskie rankingi przestępczości, to Szwecja plasuje się w nich na szarym końcu. Generalnie uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych państw nie tylko w Europie, ale na całym świecie.
Jakub Józef Orliński – film o polskim kontratenorze
Jakub Józef Orliński to nie tylko wybitny talent muzyczny, ale również artysta o wszechstronnych zainteresowaniach. Dzięki pełnym pasji i ekspresji interpretacjom utworów, wyjątkowemu głosowi, emocjonalności oraz scenicznej charyzmie nie tylko podbija serca słuchaczy, ale także zdobywa uznanie krytyków na całym świecie.
Peter Grimes – premiera na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Przed nami Peter Grimes Benjamina Brittena pod batutą Michała Klauzy i w reżyserii Mariusza Trelińskiego – dzieło niezwykle interesujące muzycznie o niebywałej sile dramatycznej. Już 23 czerwca na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zobaczymy ostatnią premierę sezonu 2022/23.
„Beethoven i szkoła holenderska” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Trzech legendarnych holenderskich choreografów. Studium relacji ciała, przestrzeni i muzyki: Grosse fuge Hansa van Manena, Eroica Variations Teda Brandsena i VII Symfonię Toera van Schayka. Polski Balet Narodowy zaprasza na niezwykły wieczór baletowy z muzyką Beethovena.
„Bezmiar” ze zjawiskową Penélope Cruz
Główną rolę zagrała Penélope Cruz, która rewelacyjnie wcieliła się w rolę matki-marzycielki, we wzbudzającej emocje historii o dojrzewaniu niezależnie od wieku.
55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój
Już 55. raz Krynica-Zdrój na kilka dni stanie się stolicą kultury i muzyki. Na tegorocznym festiwalu im. Jana Kiepury usłyszymy nie tylko utwory operowe. Organizatorzy przygotowali w tej edycji szereg wyjątkowych występów, poczynając od klasycznych arii operowych i operetek, na hiszpańskich zarzuelach kończąc. Czwarty dzień festiwalu uświetni specjalne, prapremierowe wykonanie „Concerto de Paris op 32 nr 2”, a przy klawiaturze...
Uchodźcy, przychodźcy, migranci
Człowiek to nie zawsze brzmi dumnie. Niemniej będąc ludźmi mamy pewne zobowiązania: moralne, kulturowe, a przede wszystkim te najbardziej istotne - ludzkie po prostu.
Książka z 1623 roku za 10 milionów dolarów
Ekskluzywny egzemplarz dzieła wraz z listem napisanym 200 lat temu przez Edmonda Malone (szekspirowskiego uczonego i redaktora dzieł Szekspira z końca XVIII wieku) został sprzedany na aukcji w Oakland w Kalifornii 14 października 2020 roku.
Poufne lekcje perskiego
Już w grudniu na ekrany polskich kin wejdzie film Vadima Perelmana „Poufne lekcje perskiego”. Film otrzymał Nagrodę Publiczności podczas tegorocznego MFF Transatlantyk w Katowicach. Światowa premiera miała miejsce podczas tegorocznego MFF w Berlinie – Berlinale Special Gala. „Poufne lekcje perskiego” są również kandydatem do Europejskich Nagród Filmowych.
VIRTUOSO w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana już 10 listopada
10 listopada br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana odbędzie się niesamowita premiera spektaklu VIRTUOSO. Musical opowiada historię życia Ignacego Jana Paderewskiego. Nie jest to jednak opowieść wyłącznie o wielkim polityku, ale o wybitnym showmanie, ulubieńcu tłumów oraz bożyszczu kobiecych serc. Takiego Paderewskiego nie znaliście.
„7” powodów, dla których warto ograniczyć spożycie mięsa w codziennej diecie
W ostatnich latach zaobserwowano wzrost spożycia mięsa, w tym zarówno drobiu, jak i wołowiny czy wieprzowiny. Wzrost konsumpcji determinuje wzrost produkcji, co przyczynia się do negatywnych konsekwencji dla zdrowia jednostek i stanu planety.
"Przystojniaczek" w Teatrze Kwadrat
18 października na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat odbędzie się premiera sztuki "Przystojniaczek" z Anną Karczmarczyk i Marcinem Korczem w rolach głównych. Tuż przez premierą Andrzej Nejman - dyrektor Teatru Kwadrat i jednocześnie reżyser przedstawienia - zaprosił na próbę medialną.
Multimedialny spektakl pt. „Piloci”
„Piloci” to multimedialny spektakl opowiadający historię miłości pilota i artystki kabaretowej. Widzowie zobaczą ponad 30 scenografii łączących dekoracje sceniczne z interaktywnymi animacjami. Także twórca muzyki postawił na nowoczesność: obok choreografii opartych na charlestonie na scenie pojawią się układy taneczne w rytmie hip hopu.
"Pavarotti" w kinach od 2 sierpnia
Ron Howard od początku chciał, by realizowany przez niego „Pavarotti’ miał strukturę opery, czyli składał się z trzech aktów. Howard miał wizję filmu jako opowieści przeplatanej pełnymi pasji ariami, które podkreślałyby kontrast pomiędzy ekstrawaganckim spektaklem a zwykłym, szarym życiem.
Strona 1 z 15 | 1 2 3 4 ... |